2016. április 28., csütörtök

Integrált ARTA box.


Gyakran szükségem lenne különböző mérésekre az ARTA Box-al, csak hát eléggé sokáig tart összerakni és rendesen beállítani. Előfordult, hogy a kábel volt megtörve, vagy az elem merült le a mikrofon erősítőben. Ez eléggé el tudja az embert kedvetleníteni a dologtól. Már régebb óta érlelődött gondolat de most nekiálltam és minden szükségeset összefoglaltam egy panelen egy dobozban. Nagy előnye, hogy mindösszesen 2db 3.5mm jack apa-apa hosszabbító kell a hangkártyával való összekötéshez és már használható is. Tulajdonképpen újdonság nincs benne ,az eddig bemutatott kapcsolásokat integráltam egybe. Az elsőre egyszerűnek tűnő feladat számos kihívással állt elő, pl földhurok, 50 és 100 Hz -es brumm stb. Az első prototípus hibáinak javítása után Alkotó barátom áttervezte a panelt, ami ezután kb fele akkora és sokkal esztétikusabb lett. Ezúton is köszönöm a segítségét.
V1 - protípus
A kapcsolási rajz és beültetési rajz az alábbi képeken látható és .pdf formátumban is hozzáférhető. schema.pdf  -  implantation plan.pdf - printable PCB.pdf


A képre kattintva kinagyítható.

A végleges változat a V1 prototípushoz képest számos helyen módosult. A kapcsolók és csatlakozók a doboz előlapjára szerelhetőek lettek, és a mikrofon erősítő ellenállásai a panel alsó felén SMD alkatrészként lettek beültetve. Az építést az SMD alkatrészek beforrasztásával kezdtem. Eztán az összes átkötőt forrasztottam be (4db). Célszerű a tápegység alkatrészeinek beültetésével folytatni , majd ezután a TDA2030A IC-vel felépített végerősítőt életre kelteni. Teszteléshez az alábbi  képen látható rövid vezetéket kell beforrasztani ideiglenesen, ezáltal a bemenetre kötött jel hatására a hangszórón meg kell szólalnia.



Ezután a mikrofon erősítő alkatrészeit ültettem be. A kapcsolás nagyon egyszerű és elsőre éled ha mindent jól csináltunk. Ezt is le lehet tesztelni egy 47k ellenállás ideiglenes beforrasztásával a C1 és a C14 közé. Fontos ,hogy a megadott tranzisztor típusoktól ne térjünk el ,mert ez egy kifinomult A osztályban működő mikrofon erősítő ami így adja azt a minőséget amit elvárunk tőle. Eztán a "maradék" alkatrészek is kerüljenek a helyükre. Ami tulajdonképpen az maga az ARTA Box.

A bedobozoláshoz egy nálam már jól bevált módszert választottam, és egy régi PC tápegység dobozát használtam fel. Első lépésként teljesen kipakoltam belőle mindent , és egy pontosan akkora lemezt vágtam mint a tápegységben levő nyák volt és a rögzítő furatok is pontosan oda kerültek. Erre a lemezre szereltem a hálózati trafót , és távtartók segítségével a panelt. A tápegységben levő hűtőbordából egy darabkát fel tudtam használni a TDA 2030A-ra. Így viszonylag kevés mechanikai munkával egy elfogadható dobozolást készíthetünk. Fontos, hogy a hálózati feszültség alatt levő részeket gondosan szigeteljük le.


Végezetül néhány apró ötlet és tipp amik az építés közben merültek fel.
- A be és kimeneteket 3.5mm-es jack kábellel kössük össze a hangkártyával, mert így elkerülhető a fordított bekötés.
- Az előlapi 3.5mm-es jack aljzatokról kivezettem egy-egy RCA aljat is mindegyik csatornához, kalibrálásnál jó hasznukat fogjuk venni.
- Nálam lemaradt az előlapi bekapcsolást jelző visszajelzés. Ezt később pótolni fogom. :)
- Célszerű a jelenleg megjelölt kapcsolók helyett olyan típust választani  aminek három stabil állása van és ON-OFF-ON és egy-áramkörös típust (SP3T). Tehát az SW1 kapcsoló az tulajdonképpen kettő legyen. Ez nagyon hasznos lesz az elkövetkezőkben ,mivel így könnyedén átvariálhatjuk majd az Arta Box belső kapcsolását a későbbi mérésekhez.
- A tápegység és végerősítő részben az elektrolit kondenzátorok megengedett üzemi feszültsége legyen magasabb mint a hálózati trafónk szekunder AC feszültsége*1.44.  Pl 18V AC*1,44 =DC 26V .Azaz a 35V-os típusokat válasszuk.

A továbbiakhoz szükség lesz egy mérőmikrofonra. A Panasonic gyártmányú WM61A tökéletesen megfelel a céljainknak és még az ára is elérhető. A mérőmikrofont csőbe kell húzni a reflexiók miatt. Korábban bemutattam az én megoldásomat is. Ezenkívül egy jó minőségű multiméter is kelleni fog.

A folytatásban bemutatom a kalibráció lépéseit.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése