2009. december 15., kedd

TS paraméterek számítása 2. rész

Elöljáróban annyit leszögeznék ,hogy nem igazán az általánosan ismert eljárást használom , minden bizonnyal nagy vitákat fog eredményezni. :-) Az utolsó fontos TS paraméter a Vas . Ennek meghatározásához szükségünk lesz egy ismert térfogatú zárt dobozra, amiben jól tömítetten rögzíthető a mérendő hangszóró. A következő felsorolás ajánlott dobozméreteket tartalmaz.

Ø 130 (5") - 3,5 Liter
Ø 200 (8") - 15  Liter
Ø 250 (10") -30 Liter
Ø 300 (12") - 60 Liter
Ø 380 (15") - 120 Liter
Ø 460 (18") - 170 Liter

Első dolgunk a doboz belső térfogatának kiszámolása legyen , a kivágott kör alakú nyílást is ki kell vonni. Ehhez egy segédprogramot használok ,amit excelben hoztam össze.

A beállítások sorban :
  • Hsz átmérő - ezt egy mérőszalaggal lemérhetjük.
  • Hsz metszeti átmérő - Kicsit bonyolultabb de nem kell megijedni. Egy fehér cérnával le lehet mérni ,úgy hogy a kezdethez kötök egy csomót , végénél megjelölöm egy filc-el. amit  könnyedén lemérhetjük egy mérőszalaggal. Így akár a recés hangszórók pontos felületét is megkaphatjuk, négyzetcentiméterben . Jele :Sd
  • A doboz előlapján kivágott kör átmérője mm-ben
  • A doboz előlapjának anyagvastagsága
  •  A hangszóró belső térfogata, és a kivágott kör összesen, amit hozzá adunk a dobozunk pontosan kiszámított térfogatához. Ezt nevezik Vb -nek.

A metszeti átmérő lemérése cérnával.

Szereljük be a dobozba a hangszórót , körbe a peremet tömítsük. Erre a célra alkalmas a FIDEKA , vagy a TEROSTAT tömítő.



A LIMP-ben legyen benn a hangszóró doboz nélküli mérése. Válasszuk az Overlay/Set as overlay menüpontot ,amitől besárgul a görbe. Most mérjünk újra  , láthatóan az Fs jól megemelkedett.


CFs=70 ,de inkább nevezzük Fb-nek

Az én dobozom belső térfogata 15.75 liter + 1.48 liter = 17.23 Liter =Vb

Vas =( Vb*((Fb^2/Fs^2)-1) = 155.47 Liter
Sd = 377 cm2 lenne ha a kúp felületét néznénk de általánosságban a hasznos átmérőből számolják a kör területét  (D/2)^2*Pi = 359,68 cm2 lesz , a továbbiakban én is ezzel számolok.


A számításokat elvégezhetjük egy gombnyomásra is , Analyze menü, Closed box method menüpontjának választásával, és értelemszerű kitöltésével. De furcsa értéknél ellenőrizzük le kézi számítással is.



    2009. december 14., hétfő

    TS paraméterek számítása

    Ha már sikerült ,az előzőekben leírt módon felvenni egy hangszóró impedancia menetét , akkor már annak alapján könnyedén számolható az összes TS paramétere a Vas kivételével.

    Kezdjük a legegyszerűbbel : Fs , ez a rezonancia frekvenciája a hangsugárzónknak . A LIMP -ben tudunk egy sárga függőleges vonalat kattintásra húzogatni .Álljunk be a görbe csúcsához ,és olvassuk le alul . Nálam  Fs=22.11 Hz. Jegyezzük fel azt is , hogy Fs-nél mennyi volt az impedancia.nevezzük  Zmax nak , ez nem TS paraméter hanem majd a számításokhoz fog kelleni. Zmax=32,71 Ohm


     A következő az Re. A hangszóró egyenáramú ellenállása. DMM-el lemérhetjük, de ne felejtsük el levonni a mérőzsinórok saját ellenállását. Re=6.7 Ohm .Ezután szükség van egy közbenső számításra nevezzük csak simán Zx -nek .
    Zx=Gyök (Re * Zmax)=14,804 Ohm

    Most meg kell  keresni az impedancia görbén azt a két pontot ,ahol az impedancia Zx értékével azonos vagy nagyon közeli értéket vesz fel. Nevezzük el F1 nek és F2 nek. F1=12,42 Hz ; F2 = 38,11 Hz



      QMS = (Fs*GYÖK(Zmax/Re))/(F2-F1) = 1,90
      QES=    QMS/((Zmax/Re)-1)                  = 0,49
      QTS=    QMS/(Zmax/Re)                        =0,39


    Van még egy az EBP , ez nem TS paraméter de néha szokták használni. EBP=Fs/QES=45

    Ezek alapján könnyedén elkészíthet  mindenki magának egy kis EXCEL számoló táblát, vagy a LIMP gombnyomásra kiszámolja helyettünk , ha ellátogatunk az Analyze menüpont , Closed Box method menüpontjához.






    Impedancia mérés ARTA-val.

    Kicsit módosítanék ,mert az ARTA egy 3 db-os programcsomag ,ARTA, STEPS, és a LIMP. Mi az utóbbit fogjuk használni.

    Az ARTA programcsomag SHAREWARE , két fajta licenc van hozzá , magánszemély 79 € -ért , többfelhasználós licenc 149 €-ért vásárolható meg. De a lényeg az ,ha kulcs nélkül használjuk akkor DEMO módban használható teljes funkcionalitásban , kivétel a mentés és a töltés funkciók. Nagy ajándék ez a program fejlesztőjétől Ivo Mateljan -tol.

    Első lépésként látogassunk el az ARTA honlapjára , és töltsük le a legfrissebb verziót.

    • Csatlakoztassuk az ARTA-BOX -ot a hangkártyánk bemenetéhez (kék)
    • A mérőerősítönk bemenetét kössük össze ,a hangkártya kimenetével (zöld) A jobb csatornát használjuk azaz RIGHT , és ha egy olyan kábelt veszünk ,mint én akkor a fekete RCA dugót kell használni.
    • A mérőerősítő kimenetét ,egy alkalmas hangszóró vezeték darabbal kapcsoljuk össze az ARTA BOX , To Power Amp OUT feirtatú csatlakozójával
    • Az ARTA BOX , LOUDSPEAKER csatlakozójára egy alkalmas mérővezetéket kapcsolunk. Nálam ez két kroki csipesz . De ha ráforrasztjuk a hangszórót abból rossz kontakt nem lehet.
    • Mielőtt bekapcsolnák a mérőerősítőt ,ne feledjük lehalkítani!


    Mostmár elindíthatjuk a LIMP-et. Első utunk Setup / Audio Devices menüpont legyen ,itt beállíthatjuk a használni kívánt hangkártyát. Ez akkor hasznos ,ha több hangkártyánk is van a gépben , akár két eszköz egyidejűleg.


    Menjünk a Setup / Measurement fülre. A beállítandók sorban:
    • Reference channel :  Left
    • Reference resistor : 27  - Az ARTA-BOX megépítésekor ezt lemértük pontosan.
    • High cut off -Low cut off : 20000-20 - itt be lehet határolni a mérést
    • Sampling rate : a hangkártya által még támogatott legmagasabb érték
    • FFT size : 65536 - de lehet kísérletezni vele
    • Averaging : Linear
    • Max averages: 10 - az átlagolások számát adja meg
    • A Stepped Sine mode-nál levő beállítások most nem érdekesek.
    • OK

    Az ARTA-BOX -ot kapcsoljuk át ebbe az állásba.

    Menjünk a hangkártyánk mixer beállításaihoz és tiltsuk le az összes kimenetet kivétel a Hangerő és Hanghullám . A bemenetek közül válasszuk ki a Vonalbemenetet. Hangkártyánként eltérő lehet a kinézet , és az elnevezés , de mindegyiknél be lehet állítani.



    Katt a CAL gombra ,és válasszuk a Generate gombot. A zöld csíkot kb -10 dB értékre állítsuk be ,a mérőerősítő hangerő szabályzójával. Ha ez megvan akkor a Calibrate gomb lenyomásával ,bekalibrálja magát a mérőmű. Nálam bevált , hogy kalibrálás idejére a két kroki csipeszt összeakasztom. A Status ablakban a kalibráció sikerességéről kapunk tájékoztatást.


    Ezek-után az ARTA-BOX ot kapcsoljuk mérés állásba.

    Mivel szeretünk alaposak lenni ellenőrzésképpen lemérünk egy ismert értékű ellenállást, amit a  kroki csipeszekkel fogunk meg. Katt a piros háromszögre , ekkor elindul a mérés, és ahogy az átlagolással halad ,úgy simul ki a zöld csik.



    Valami hasonlót kell kapnunk. Az én ellenállásom 10 ohm-os , ez jól leolvasható.

    Eztán jöhet a hangszóró. Mérésnél ,legyen csend, ne érjen semmi se hozzá. A legjobb az lenne ha satuba lehetne fogni. Az olyan hangszóróknál amiknek ki van fúrva a pólusvas ,azt szabadon kell hagyni. Ezt 4 db FIDEKA ,TEROSTAT  ,vagy akár gyurma golyóval szoktam megoldani, úgy hogy a hangszóró ezeken ül. Ezeket kell használni a hangszóró beépítésénél, persze a gyurma erre a célra nem jó.




    Így néz ki az ,én mérésem . Ez egy hangszóró impedancia görbéje . Ebből meg lehet határozni a Thiele-Small paraméterek nagy részét.Fs ,QMS ,QES ,QTS. Ezenkívül még nagyon fontos a Vas paraméter ,de ezt majd egy külön cikkben írom le.





    2009. december 11., péntek

    ARTA BOX





    Először bemutatnám a Thiele-Small paraméterek méréséhez szükséges felszerelést.


    ARTA BOX :

    Elkészítése nem igényel nagy felkészültséget , kb 2000 Ft anyagárban , már szép minőségben elkészíthető.

    Az alkatrészekről: a 910 Ohm -os ellenállásokat 10k és 1k ellenállások párhuzamos kapcsolásával készítettem el, de ha van 910 Ohm akkor azt is nyugodtan beépíthetjük. A 715 ohm, 1k2 és 1k8 értékű ellenállások párhuzamos kötésével, és párba válogatásával könnyedén elkészíthető.A beszerezhetetlen 4V1 zener diódák helyett ,én 5V1 -et használtam, de létezik 4V3 -as is. A 27 Ohm-os teljesítmény ellenállás pontos érékét célszerű lemérni ,és feljegyezni , mivel számítanak a tizedek is. Digitális multiméter esetében ne felejtsük levonni a mérővezeték saját ellenállását is. 27 Ohm/17W ellenállást nem kaptam ,csak 10W -ot , eddig elegendőnek bizonyúlt.Ha van lehetőségünk akkor a boltban méréssel válasszunk ki egy 27 Ohm-os pélányt. ;-)


     




    Itt az ARTA-BOX kapcsolási rajza látható .


    Az elkészítés: Olyan méretű dobozt válasszunk amire fel tudjuk szerelni a csatlakozókat a fenti kép szerint. Ha ez megtörtént , érdemes kinyomtatni a huzalozási rajzot , és az elkészült kötéseket ,ezen áthúzkodni.Így minimálisra lehet csökkenteni a hibalehetőségeket. A kötésekhez használjunk vastag vezetékeket , a jobb oldali árnyékolt legyen.

    Ezen  ,vagy ezen a linken megtalálható az ARTA BOX elkészítési leírása.



    Szükségünk lesz még egy mérő erősítőre.


    Nálam eddig bevált a TDA2030 IC erre a célra. Nem kell nagy dolgokra gondolni , egy olyan trafó már elég bele ami le 1A áram ladására képes ,12-18 volt feszültségen. Nálam ez 15 V/2A. A táp szimpla ,nem stabilizált , a puffer 2200uF /25 V.Az erősítő az adatlap alapján készült. Nagyon egyszerű , csak egy kimenet , egy bemenet , és egy hangerő szabályzó van benn. Az IC kivételével minden alkatrészt a fiókból "kukáztam" össze. :)


     Innen le lehet tölteni a TDA2030A-hoz tartozó nyáktervet,amit az EAGLE-vel lehet megnyitni.

    Ezenkívül még szükség van némi kábelra is.


    Mindenképpen szükség lesz egy jó minőségű hangkártyára a számítógépünkben .
    • RME Fireface 800, RME HDSP
    • Duran Audio D-Audio, EMU 1616m, EMU 0404USB
    • M-audio Audiophile 2496, USB Transit, Delta 44,
    • Terratec EWX 24/96, YAMAHA GO46
    • Digigram VxPocket 440 - a notebook PCMCIA card
    • Echo Layla 24
    • TASCAM US-122 - USB audio
    • ESI Quatafire 610, U24 USB and Waveterminal,
    • Soundblaster Live 24 and Extigy-USB (but only at 48kHz sampling frequency),
    • Turtle Beach Pinnacle and Fuji cards,
    De impedancia méréshez SB Live! 4.1-esek, illetve szinte bármi, ami fullduplex üzemben működik 48k 16 bit módban. Mostanság az alaplapi integráltak is megteszik.