2010. december 11., szombat

Mikofon erősítő és mérőmikrofon készítése.

Azaz betekintést kaphatunk a hangsugárzónk frekvencia átviteli képességeiről. Megtudhatjuk ,hogy adott frekvenciákon , milyen hangnyomást tud produkálni. A mérés azért relatív mert a hangnyomás mérés pontos úgyis csak akkor lesz, ha egy ismert hangnyomású forráshoz viszonyítjuk, de a mért értékek egymáshoz jól viszonyíthatóak.Erre a mérésre mindenképpen szükség van ,ha magunk szeretnénk hangváltót készíteni. Minden módosítás a hangsugárzón ,a hangváltón , vagy akár csak a csillapítóanyagon jól követhetővé válik.Az első részben a szükséges felszerelést mutatom be. Szükség van ,egy erősítőre , egy mikrofon erősítőre , és egy panasonic WM61A vagy VM60 kapszulára. A neten böngészve sok ajánlást kaphatunk ezügyben.

Erősítőnek megfelel a korábban bemutatott TDA 2030-as IC vel szerelt egyszerű végfok. A mikrofon erősítővel szemben már jóval magasabbak az elvárások. Ami a legfontosabb ,hogy legyen az átvitele lineáris a teljes hangfrekvenciás sávban , ne legyen zajos , torzítása alacsony maradjon , a kapszulát ellássa megfelelő tápfeszültséggel, ami lehetőleg egytelepes.A szimmetrikus tápellátás tovább bonyolítaná. Mindezen túl olyan alkatrészekből épüljön fel amiket be lehet szerezni.

A mikrofon kapszula , és beépítése:


A kapszulát vékony árnyékolt vezetékkel kell beforrasztani ,és a cső maradék üreges részét lazán kitölteni vattával. A kapszula ne legyen beljebb a cső szájánál , inkább egy picit kilóghat. A cső másik végére célszerű fixen felszerelni egy RCA papát. Sajnos a kapszulák átvitele korrekcióra szorul , de megjegyezném ,hogy kb 10kHz-ig elfogadhatóak a mérések ,külön kalibrációs fájl alkalmazása nélkül is. Óvjuk a leejtéstől is mert nem igazán szeretik.

Az én mérőmikrofonom így néz ki:


A mikrofon erősítő kiválasztásán sokat meditáltam , sok kapcsolást megnéztem , fórumokon megkerestem ,hogy ki mivel ,hogyan stb. Végül Bassmester HE-s fórumtársam ajánlását választottam. Az eredeti kapcsolás az ESP oldaláról származik. Kifejezetten méréshez ,és felvételhez kifejlesztve. Aki tud angolul annak célszerű tanulmányozni az eredeti cikket is.

Ebben a formában ráköthető egy keverőpultra XLR csatlakozót használva ,és a működéséhez szükséges áramot a keverő fantomtápjáról kapja. (30V,48V) Amennyiben elemről szeretnénk használni akkor némi módosítások szükségesek. Az R10,R11 és a D1 zénert nem kell,  C5 és C6 100uF/16V elkókat fordított polaritással kell beültetni. Emiatt nem tervezek két nyomtatott áramkört , hanem mindenki úgy építi meg ahogy szüksége van rá. A felhasznált félvezetők BC559 és BC549 , a rajzon és a doksiban is C tipus szerepel mert olyant találtam az EAGLE alkatrész könyvtárában.


A panel úgy lett megtervezve ,hogy a pontosan illeszkedik egy olyan dobozba ,ami egy 9V-os elemtartóval is rendelkezik.




A megépítéshez szükséges EAGLE fájlok , és egy nyomtatható PDF innen letölthető.




Mindenképpen egy stabil állványra kell szerelni!

Lemértem a mikrofon erősítőm átvitelét a RMAA freeware programmal. Ez bizony nem fog beleszólni a mért átvitelbe.

:)


Szólj hozzá!